Nabídka nemovitostí

Podrobné hledání

Aktuality

08.07.2020

Poslanci zrušili daň z nabytí nemovitosti. ODS překvapivě prosadila zachování odpočtu úroků z úvěrů

Poslanci ve středu dopoledne rozhodli o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Normu sice předložila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ale pravicová opozice zrušení daně požaduje už několik let. Překvapivě prošel i pozměňovací návrh ODS, aby i po zrušení daně zůstaly zachovány odpočty úroků z úvěrů, které chtěla vláda zrušit.

zobrazit více


07.07.2020

U nájmů i prodejů bytů platí nová pravidla, předkupní právo je minulostí

S novým měsícem vstoupila minulý týden ve středu v platnost novela občanského zákoníku. Upravuje práva a povinnosti u pronájmů bytů a v naprosté většině případů ruší povinnost předkupního práva. Současně se norma dotýká některých podmínek u bytového spoluvlastnictví a společenství vlastníků jednotek (SVJ).

zobrazit více


13.05.2020

Zdražování bytů se s krizí zastaví

Ceny rezidenčních nemovitostí zrychlily letos ještě před vypuknutím koronavirové krize svůj růst, nyní se ale kvůli nízké poptávce dá po dlouhé době očekávat i jejich pokles.

zobrazit více


07.05.2020

Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Ministerstvo financí dnes na jednání vlády předložilo návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z celkové kupní ceny. Vláda návrh v upraveném znění schválila a ten nyní poputuje do Sněmovny. Projednán bude ve standardním legislativním procesu.

zobrazit více


07.05.2020

Daň z nabytí nemovitosti 2020 (daň z převodu nemovitosti) v době koronaviru i po zbytek roku 2020

Aktuálně:

V souvislosti s koronavirem vláda předložila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. U nemovitostí, kde se nebude platit daň z nabytí nemovitých věcí, má zároveň dojít ke zrušení odpočtu úroků z hypoték při podání daňového přiznání k dani z příjmů.

Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí musí projít obvyklým schvalovacím procesem, ke zrušení daně z nabytí nemovitosti zatím nedošlo.

zobrazit více


30.12.2019

Znáte pravidla pro zvyšování nájemného?

Výše nájemného se vám může v průběhu času měnit, pronajímatel na to má pochopitelně právo. Ovšem v každém případě se musí držet pravidel, ať už stanovených nájemní smlouvou, tak samozřejmě daných i zákonem.

zobrazit více


30.12.2019

Stavební spořitelny koncem roku vylepšují nabídku

Stavební spoření je pro polovinu české populace zajímavým produktem pro zhodnocení volných financí. Popularity tohoto produktu využívají i stavební spořitelny, které tradičně na konec roku připravily výhodné nabídky nejčastěji spočívající v úspoře poplatku za uzavření smlouvy. Klienti tak mohou ušetřit i několik tisíc korun.

zobrazit více


30.12.2019

Zlevňování hypoték zpomalilo, zájem o ně ale opět roste

I v listopadu banky zlevňovaly hypotéky, ovšem ne tak razantně jako v minulých měsících. Projevilo se to i na průměrné úrokové sazbě, která oproti říjnu klesla jen o setinu procentního bodu a dosáhla tak hodnoty 2,35 procenta. Na druhou stranu ale zájem lidí o hypoteční úvěry opět roste.

zobrazit více


30.12.2019

Víte, které služby v příštím roce podraží, a které naopak zlevní?

Služby v Česku v příštím roce většinou zdraží, přičemž obyvatelé řady měst si připlatí zejména za vodné a stočné. Od května se však nárůst jeho ceny díky snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na deset procent zmírní a někde jeho cena i klesne. Ze stejného důvodu lidé v některých městech ušetří i za teplo. Teplárny, pokud zdražovaly, tak minimálně, nárůst vykompenzovala nižší sazba daně. Na druhou stranu někde stoupnou poplatky za odpad nebo nájemné v městských bytech. Několik měst zvýší i jízdné v MHD.

zobrazit více


30.12.2019

Stavební spořitelny očekávají další dobrý rok

Stavební spořitelny očekávají, že v příštím roce poroste zájem o nově uzavřené smlouvy o stavebním spoření i o úvěry na bydlení, kterým by měly hrát do karet nadále výhodné úrokové sazby.

zobrazit více


21.09.2019

Nové rodinné domy budou muset být úspornější

Kdo bude žádat o stavební povolení pro rodinný dům po novém roce, bude muset splnit přísnější požadavky pro budovy „s téměř nulovou spotřebou energie”. Změna původem z Bruselu ale není tak dramatická, jak naznačuje název. Většina novostaveb plní podmínky už teď.

zobrazit více


21.09.2019

Rekonstrukce mají zelenou. Modernizovat své bydlení se chystá polovina domácností

Současný trend na trhu s bydlením naznačuje, že lidé spíše než do pořízení nového bydlení investují peníze do rekonstrukce stávajícího. Využívají k tomu jak úvěry od stavebních spořitelen, tak tzv. peer-to-peer půjčky, kdy si lidé peníze půjčují navzájem. V blízké budoucnosti se na modernizaci svého bydlení chystá každá druhá česká domácnost.

zobrazit více


21.09.2019

Byty zlevní, ale ne o moc, věští bankovní analytici

Byty letos a příští rok zlevní, ale o moc to nebude. Mnoho Čechů ani při poklesu cen na vlastní bydlení i kvůli regulacím České národní banky nedosáhne, a tak bude o něco větší zájem o nájmy, což ovšem povede k jejich růstu. Vyplývá to z odhadů dalšího vývoje, který věští analytici České bankovní asociace (ČBA).

zobrazit více


21.09.2019

Objem hypoték v pololetí klesl o 20 miliard korun

České banky poskytly v letošním prvním pololetí lidem 36 000 hypotečních úvěrů za celkem 80,8 miliardy Kč. Proti stejnému období loni to bylo o 11 300 hypoték a dvacet miliard korun méně. Vyplývá to z dat zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

zobrazit více


21.09.2019

Stavební spoření usnadní cestu k hypotéce

Stavební spoření v loňském roce oslavilo 25 let své existence. Už od prvopočátku zaujalo přední místo na poli finančních produktů a v popředí zájmu se drží i v současnosti. Minimálně třetině zájemců o pořízení bydlení úspory na vkladovém účtu poslouží jako základ pro získání hypotečního úvěru. Pro jiné se úvěr od stavební spořitelny stal vhodnou alternativou hypotéky.

zobrazit více


21.09.2019

Sazby hypoték klesají, hypoteční trh se však propadá

Již sedmý měsíc v řadě klesá průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů. V srpnu se dostala na hodnotu 2,61 procenta. Zlevňování hypoték však na zvýšení zájmu o hypotéky dopad nemá. Trh se propadá stále víc, za prvních osm měsíců letošního roku se v meziročním srovnání jedná o propad o více než 25,5 miliardy korun.

zobrazit více


04.04.2019

Pět kroků, které je třeba promyslet před zahájením stavby

Rekonstrukce staršího domu či realizace novostavby - obojí je náročné období pro celou rodinu. Zabírá veškerý volný čas, bere energii a přináší nečekané problémy. Abyste jich potkali co nejméně, je dobré vědět co, kdy a jak.

zobrazit více


04.04.2019

Družstevní bydlení zažívá renesanci

Zájem o družstevní bydlení v Česku po dlouhém období stagnace roste. Může za to zejména omezování dostupnosti vlastního bydlení kvůli zdražování hypoték a zpřísňování podmínek pro jejich získání.

zobrazit více


04.04.2019

Černé stavby dodatečně legalizovat nepůjde

Zhruba pětina stavebníků počítá s tím, že si nemovitost postaví bez potřebného oprávnění a na základě dodatečného stavebního povolení stavbu legalizuje. Podle nového stavebního zákona, s nímž vláda počítá od roku 2021, to už možné nebude.

zobrazit více


04.04.2019

Stavební spoření je opět v oblibě, lidé více spoří s cílem zmírnit dopad regulace ČNB

Stavební spoření má za sebou úspěšný rok. Spořitelnám se dařilo jak v oblasti uzavírání nových spořicích smluv, tak při sjednávání úvěrů. Stavebku nahrává i to, že kvůli přísným pravidlům ČNB u hypoték, musí lidé disponovat i značnou sumou vlastních prostředků. Podle odborníků tak i letos mohou stavební spořitelny počítat s dalším vydařeným rokem.

zobrazit více


04.04.2019

Přehledně: Deset mýtů o nájemním bydlení

Ohledně nájemní smlouvy a nájemního bydlení obecně koluje celá řada mýtů a polopravd. Skutečně může pronajímatel nájemníka beze všeho vyhodit z bytu, jakmile mu skončí nájemní smlouva? Kdo hradí jaké opravy v bytě? A jak je to se psem či jiným domácím mazlíčkem v pronajatém bytě?

zobrazit více


04.04.2019

Spoříte na penzi či splácíte hypotéku? Můžete ušetřit na daních.

Základ daně je možné snížit pomocí odpočtů, pokud využíváte některé finanční produkty - spoříte si na penzi, máte životní pojištění či splácíte úvěr na bydlení. Podmínkou ovšem je, abyste k přiznání doložili dokumenty potvrzující, že na odpočty máte nárok. Každá tisícikoruna, kterou odečtete od základu daně, vám ušetří na daních ve výsledku 150 korun.

zobrazit více


04.04.2019

Kdy se vyplatí udělat audit bytového domu

Ačkoli má většina lidí pojem inspektorů nemovitostí spjatý zejména s poradenstvím pro majitele či kupující rodinných domů, nemenší pomoc mohou znalci z tohoto oboru poskytnout zástupcům Společenství vlastníků jednotek (SVJ). Svými službami jim mohou ušetřit statisíce korun. Pojďme se podívat, kdy se vyplatí nechat si udělat tzv. audit bytového domu.

zobrazit více


11.01.2019

Státní hypotéky mladým na byt nestačí

Mladé rodiny mají možnost půjčit si na bydlení od státu s úrokem 1,12 %. Státní fond rozvoje bydlení dal k čerpání 650 miliónů korun a plánuje navýšení. Jenže sen o vlastním bydlení se ve skutečnosti mladým nyní spíše vzdaluje. Státní hypotéka je dobrá pro vesnici nebo malé město v kraji, odkud mladí spíše odcházejí. Na větší města kvůli vysokým cenám státní úvěr svým limitem nedosáhne.

zobrazit více


11.01.2019

Na hypotéku už mnoho lidí nedosáhne

Úrokové sazby hypotečních úvěrů jdou nahoru, v posledních týdnech je zvýšili největší poskytovatelé v zemi. Vedle vyšší ceny začínají podle bank omezovat dostupnost hypoték i nová pravidla pro jejich získání.

zobrazit více


11.01.2019

Ceny bytů už narážejí na strop, zájem stavět ale neutuchá

Zatímco zájem o nemovitosti byl letos v Česku stále velmi vysoký a ceny bytů, domů i pozemků rostly, v příštím roce odborníci očekávají spíše stagnaci.

zobrazit více


11.01.2019

Mladí Češi mají jasno, nejdřív vlastní byt, pak rodina

Mladí lidé plánují investovat do vlastního bydlení, přičemž pro naprostou většinu z nich je důležité si ho pořídit ještě před založením rodiny. Mnozí si ale musí počkat, jen každý třetí si představuje, že to zvládne do tří let.

zobrazit více


18.09.2018

Růst cen nemovitostí v Česku začal zpomalovat

Ceny domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly meziročně o 7,7 procenta. Ještě v loňském prvním čtvrtletí to přitom bylo 8,4 procenta. Růst cen tak mírně zpomaluje. Vyplynulo to z dat, jež v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V devíti z 28 zemí rostou ceny rychleji než u nás.

zobrazit více


19.04.2018

Návrat předkupního práva 2018

Od 1. ledna 2018 je znovu zavedeno zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu. Předkupním právem se rozumí závazek vlastníka spoluvlastnického podílu na nemovitosti nabídnout tento podíl přednostně ostatním spoluvlastníkům v případě, že se ho rozhodne prodat nebo bezúplatně převést (např. darovat). Výjimkou jsou pouze převody spoluvlastnických podílů na osoby blízké.

zobrazit více


19.04.2018

Obnovu souhlasu majitele k trvalému pobytu Sněmovna možná zamítne

Praha 16. března (ČTK) - Sněmovna by měla podle doporučení výboru pro veřejnou správu zamítnout předlohu ODS, podle níž by se nájemce bytu mohl přihlásit k trvalému pobytu opět jen se souhlasem vlastníka nemovitosti, v níž bydlí. V úvodním kole poslanci novelu o evidenci obyvatel podpořili navzdory nesouhlasu menšinové vlády hnutí ANO.

zobrazit více


13.06.2017

Ceny nemovitostí v Česku rostou nejrychleji v EU. Rizikem jsou hypotéky

Ceny nemovitostí v Česku rostou nejrychleji v celé EU a postupně překonávají svá maxima. Ve zprávě o finanční stabilitě na to v úterý upozornila ČNB. Podle ředitele samostatného odboru finanční stability ČNB Jana Fraita jsou ceny bytů v ČR mírně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný.

zobrazit více


30.03.2017

Cesta k hypotéce se komplikuje aneb Co od dubna čeká zájemce o vlastní bydlení

Od počátku dubna se opět zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Zájemci o vlastní bydlení budou moci čerpat hypotéku jen do 90 procent z ceny nemovitosti. Zbývajících 10 procent si musí našetřit.

zobrazit více


03.03.2017

Letošní rok přináší v hypotékách řadu důležitých změn. Přečtěte si pět nejdůležitějších

Hypotéka stále představuje nejčastěji využívanou možností, jak financovat nové bydlení. Zatímco ještě v loňském roce byly v souvislosti s hypotékami hlavním tématem velmi nízké úroky, letošní rok přináší výrazné změny. Ne všechny nás potěší.

zobrazit více


26.01.2017

Zpřísnění kvůli hrozící bublině. K obvyklé hypotéce bude muset zájemce našetřit z vlastního půl milionu

Pořídit si bydlení na úvěr nebude tak snadné jako doposud. Hypotéky zdraží a reálně budou banky půjčovat jen 80 procent z ceny nemovitosti.

zobrazit více


05.01.2017

Nemovitosti v roce 2017: Víme už, kolik za ně budeme platit a jaké změny nás čekají

Zájem o nemovitosti byl v roce 2016 enormní, v řadě velkých měst poptávka vysoce převyšovala nabídku. Nejrychleji mizely z trhu menší byty v centru, které kromě vlastního bydlení lidé často využívali i jako investici. Ve velkých městech, jako je například Praha, se ale pro mnoho lidí stalo bydlení v centru méně dostupným. V příštím roce ale musíme počítat s určitými změnami.

zobrazit více


18.10.2016

Levné hypotéky nafukují ceny nemovitostí v Česku. Znepokojují ČNB

Realitní horečka zasáhla Česko i další země střední Evropy. Rekordně levné hypotéky svádějí lidi půjčit si na bydlení víc, než zvládnou. Poptávka zvyšuje ceny domů a bytů. Situace zneklidňuje Českou národní banku, která žádá o posílení pravomocí při regulaci hypoték, napsala agentura Reuters.

zobrazit více


18.08.2016

Nové byty v Praze za rok zdražily o 11 procent

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze v květnu a červnu dosáhla 75 600 korun za metr čtvereční, což je meziročně o 11,2 procenta více. V porovnání s průměrem předchozích dvou měsíců cena vzrostla o 2,8 procenta. Nabídka bytů přitom téměř o třetinu klesla, uvedla ve středu poradenská společnost Deloitte.

 
zobrazit více


20.07.2016

Finanční poradna: Na co si dát pozor během letních brigád

I letos se během prázdnin tisíce studentů chystají přivydělat nějakou tu korunu na brigádách. Oproti loňskému roku to budou mít snazší, nabídka letních brigád je totiž větší. Na druhou stranu, ale zájem studentů o dočasnou práci během letních měsíců klesá, meziročně zhruba o desetinu. O letní přivýdělek se naopak více zajímají nezaměstnaní nebo senioři.

zobrazit více


18.02.2016

Stanovení pojmů běžná údržba a drobné opravy v nájemních bytech od roku 2016

Nařízení vlády ze dne 26.10.2015 navazuje na nový občanský zákoník a vymezuje pojmy běžná údržba a drobné opravy bytu, které provádí a hradí nájemce bytu.

zobrazit více


18.02.2016

Základní informace o prodeji nemovitých věcí z pohledu DPH od roku 2016

Od roku 2016 se opět mění pravidla uplatňování DPH u převodu nemovitých věcí. Vše vychází z § 56 zákona o DPH („ZDPH“) v návaznosti na evropskou směrnici k DPH.

zobrazit více


18.02.2016

Novinky v oblasti realit pro rok 2016

Dražší pozemky

Novela zákona o DPH platná od letošního roku zdraží některé pozemky.
Díky přísnějšímu vymezení stavebního pozemku v zákoně o dani z přidané hodnoty se bude odvádět daň i z prodeje parcel, které byly dosud od placení DPH osvobozeny. Chystáte-li se stavět, připravte se na to, že za nákup stavebního pozemku od plátce DPH si od roku 2016 připlatíte.

zobrazit více


22.06.2015

Obrat u hypoték: Úrokové sazby rostou

Sazby hypotečních úvěrů v Česku už narazily na dno. Po roce a půl setrvalého poklesu začaly mírně růst. Půjčky na bydlení už zdražily Hypoteční banka a Komerční banka (KB) a k podobnému kroku se podle odborníků postupně odhodlají i další bankovní domy.

zobrazit více


13.05.2015

Byty a rodinné domy v Česku zdražují

Ceny bytů, rodinných domů i pozemků letos dál mírně rostou. Nejvíce zdražily starší byty mimo Prahu. V tiskové zprávě o tom informovala Hypoteční banka.

zobrazit více


13.05.2015

Stavebnictví v Česku se daří, rozjely se velké projekty

České stavebnictví v březnu dále zrychlilo růst, jeho produkce meziročně stoupla o 8,4 procenta. Zvýšení tempa táhlo hlavně inženýrské stavitelství, kde produkce vzrostla o víc než pětinu. Ubylo ale zahájených bytů. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

zobrazit více


15.04.2015

Deregulace zlevnila nájemní bydlení. Je nejdostupnější od revoluce

Bydlení je stále dostupnější. Nízké sazby úroků hypoték zlevňují koupi bytů. A nedávná deregulace naproti očekáváním zlevnila nájmy. Podle odborníků jsou nyní tržní pronájmy vzhledem k rostoucím mzdám dostupnější než kdy jindy.

zobrazit více


04.02.2015

Co všechno se změnilo a změní u daně z nemovitosti?

Tak, jak se neustále mění česká legislativa, tak se mění i sazby nejrůznějších daní. Výjimkou není ani daň z nemovitosti. Ta prodělala největší změnu v roce 2014, kdy u ní byly v důsledku nově nabyté účinnosti nového občanského zákoníku změněny některé výpočty a koeficienty. Taktéž v roce 2015 čeká na daň z nemovitostí několik změn, které se právě letos v létě budou projednávat v poslanecké sněmovně.

zobrazit více


20.01.2015

Hypotéky jsou aktuálně na historickém minimu, což je ideální čas na koupi nemovitosti.

Banky mezi sebou soupeří a spouští akce, s nimiž  je možné získat hypotéku i se sazbou kolem 2,54 %.

                   

zobrazit více


28.05.2014

Amazing Reality sponzor dopravního zpravodajství Radia KISS

Amazing Reality je sponzorem dopravního zpravodajství Radia KISS

zobrazit více


30.04.2014

V letošním roce jsme prezentovali také několik článků v tiskovinách

zobrazit více


07.02.2014

Banky dostaly nástroj, jak ztížit refinancování hypoték

Praha - Lidé, kteří podepisují smlouvy o hypotečních úvěrech, by je nyní měli číst ještě pozorněji než dříve. Nový občanský zákoník dal totiž bankám možnost, jak klientům na konci sjednaného fixačního období výrazně ztížit nebo v krajním případě i úplně zastavit refinancování úvěru konkurence.

zobrazit více


16.01.2014

Nový občanský zákoník

I když Nový občanský zákoník ke dni jeho účinnosti, tj. 1.1.2014 zrušil 238 právních předpisů a spolu s ním nabyly účinnosti i další nové zákony – Zákon o obchodních korporacích, Katastrální zákon, Zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním, Zákon o veřejných rejstřících, Zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, atd. včetně prováděcích předpisů, které přinesly velkou řadu zásadních změn i pro oblast realitního trhu

zobrazit více