Nabídka nemovitostí

Podrobné hledání
15.04.2015

Deregulace zlevnila nájemní bydlení. Je nejdostupnější od revoluce

Bydlení je stále dostupnější. Nízké sazby úroků hypoték zlevňují koupi bytů. A nedávná deregulace naproti očekáváním zlevnila nájmy. Podle odborníků jsou nyní tržní pronájmy vzhledem k rostoucím mzdám dostupnější než kdy jindy.

 

Když si mladý pár před čtyřmi lety sháněl ve středních Čechách bydlení, musel si na měsíční nájem připravit o několik stokorun více než nyní. Jak vyplývá z přehledu realizovaných pronájmů, pronajímal se tehdy v nejlidnatějším českém kraji jednopokojový byt průměrně o 313 korun dráž než v loňském roce. U třípokojového bytu byl tehdy měsíční nájem vyšší dokonce o 621 korun.

 „Tržní nájemné je nyní dostupnější než kdy dříve,“ komentuje současný stav Martin Lux, socioekonom Akademie věd, zabývající se bydlením. Ačkoli ceny nájmů ne všude klesaly tak výrazně jako ve zmíněných středních Čechách (někde i mírně stouply), ve všech krajích včetně Prahy v uplynulých pěti letech platilo, že mzdy rostly výrazně rychleji než nájmy.

Ale konkrétní ceny v jednotlivých městech mají někdy obrovský rozptyl: například v Karlových Varech seženete byt 3+kk za osm tisíc korun měsíčně – ale také za 53 tisíc. Regionální redaktoři MF DNES je zjišťovali na základě dostupné nabídky a konzultací s místními realitními makléři a odborníky.

I když se mnoho lidí bálo opaku, pomohla zlevňování nájmů i deregulace. Podle Luxe bylo mezi lety 2009 a 2010 ve větších městech včetně Prahy nájemné dokonce výhodnější než koupě stejného bytu. „Nyní to neplatí, protože se snížily ceny bytů i úrokové sazby hypoték. Nájemné se přizpůsobuje změnám pomaleji,“ doplňuje Lux.

Přesto dnes přibližně pětina obyvatel bydlí v nájmu, který je stále klíčový například pro mladé rodiny. Jednotlivé regiony se mezi sebou výrazně liší jak v ceně, tak i v šíři nabídky. Ostrůvky s vyšším nájemným a zároveň i vyššími cenami bytů jsou v Česku Praha, Brno a malé horské lokality, většinou v bezprostřední blízkosti sjezdovek.